Biblioteka działa w strukturze Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Złotoryi.

wtorek, 20 lutego 2024

O dwojgu takich, którzy mieli odwagę być sobą

Chodzili do tego samego liceum, choć do różnych klas. Ona – od początku była jakaś inna. On – również odstawał od reszty. 

Nie, nie byli jakoś strasznie bogaci albo koszmarnie biedni. Byli zwyczajni, średni. Nie ubierali się też jakoś supermodnie. Wyglądali tak, jakby chcieli wtopić się w tłum. Nie byli wreszcie jakoś wybitnie urodziwi. Byli raczej przeciętni.

    Ktoś z bujną wyobraźnią mógłby powiedzieć, że byli idealnymi kandydatami na tajnych agentów. Prawda była jednak taka, że pomimo tej „nijakości”, ewidentnie mieli w sobie to „coś”, co nie dawało innym spokoju. Mieli w sobie tajemnicę, która dość szybko wyszła na jaw. 

Chodzili do liceum, które w przeróżnych rankingach od zawsze lądowało na podium. Było uważane za elitarne i to w skali całego kraju. Kiedy więc pojawili się w nim po raz pierwszy ze swoją ostentacyjną wręcz zwyczajnością, niemal nikt ich nie zauważył. 

Od samego początku byli doskonałym tłem dla swoich koleżanek i kolegów: bogatych, świetnie ubranych, przybywających do szkoły drogimi skuterami i samochodami, wyjeżdżających na ferie i wakacje na drugi koniec świata.

A jednak to oni swoim zachowaniem każdego dnia, kawałek po kawałki „kradli show” całej reszcie. 

Co takiego robili? Z jednej strony – nic takiego. Z drugiej – wszystko (tyle że na opak).


Ta opowieść znajduje się w nowej publikacji NASK skierowanej do nastolatków "(Nie)widzialne ślady online". Jest to poradnik pełen praktycznych informacji o zarządzaniu cyfrowym śladem.

Publikacja w inspirujący i ciekawy sposób pokazuje, jak młodzież może dbać o swój ślad cyfrowy, na co zwracać uwagę, aby być bezpiecznym online, ale też jak świadomie budować swój wizerunek w sieci.

Liczymy, że publikacja pomoże nastolatkom w zrozumieniu znaczenia śladu cyfrowego, pokaże im konsekwencje niektórych zachowań, przyczyni się do lepszego zrozumienia „zasad świata cyfrowego” , a przede wszystkim korzystania z internetu w sposób świadomy i odpowiedzialny. Miłej lektury!