Dziwny jest niedźwiedzi ród,
Że tak bardzo lubi miód.
Data Dnia Kubusia Puchatka upamiętnia urodziny angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a (18 stycznia 1882) - twórcy misia uwielbianego przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Historia powstania Kubusia Puchatka związana jest z synem autora Christopherem. Zabawy chłopca z pluszową maskotką niedźwiadka zainspirowały pisarza do napisania opowieści o przygodach misia "o bardzo małym rozumku". Książka "Kubuś Puchatek” ukazała się w 1926 roku, a po dwóch latach wydano jej kontynuację pod tytułem „Chatka Puchatka”. W angielskim oryginale tytułowy bohater nosi imię Winnie-the-Pooh, które ze względu na niemożność dosłownej interpretacji, w zależności od języka brzmi bardzo różnie. I tak w polskim tłumaczeniu Ireny Tuwim pojawia się Kubuś Puchatek, w niemieckim „Pu der Bär", w czeskim „Medvídek Pú” lub „Niedźwiadek Winnie” we francuskim „Winnie l’ourson” czy wreszcie w węgierskim „Micimackó”.
Że tak bardzo lubi miód.
O kogo chodzi? Oczywiście o Kubusia Puchatka, który dla zdobycia słodkiego przysmaku jest w stanie zrobić naprawdę wiele dziwnych i ryzykownych rzeczy, np. dobrać się do miodu dzikich pszczół.
Zabawki stanowiące pierwowzór Kubusia Puchatka i jego przyjaciół |
Współczesny wizerunek Kubusia Puchatka - misia w czerwonej przykrótkiej koszulce, znacznie różni się od tego znanego z pierwszego wydania książki, do którego ilustracje wykonał E.H. Shepard. W 1930 roku prawa do postaci Kubusia nabył Stephen Sledinger i to własnie jemu miś zawdzięcza wygląd znany większości dzieciom. Obecnie prawa wydawnicze do książek o Kubusiu posiada na całym świecie The Walt Disney Company, który także zarejestrował jego wizerunek i imię jako znak towarowy w wielu krajach.
Dzieci kochają nie tylko Kubusia, ale także jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu: zapobiegliwego Królika i energicznego Tygryska, lękliwego Prosiaczka, wszystkowiedzącą Sowę, Kangurzyce z Maleństwem czy wiecznie smutnego osiołka Kłapouchego. Ich przygody bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników.
Kubuś Puchatek - miś "o bardzo małym rozumku" wygłasza puchatkowe mądrości, z których wiele można uznać za kultowe. Poniżej kilka przykładów kilka przykładów (więcej pod linkiem https://bit.ly/3fvjUzY):
– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.
To prawda....-mruknął Puchatek, spoglądając w lustro i klepiąc się po brzuszku.-Nie liczy się rozmiar.Liczy się puchatość!
Kiedy zawołasz do króliczej norki: Hej, jest tam kto?, a głos z wnętrza odpowie: Nie!, to znaczy chyba, że nie jesteś mile widziany.
Jeszcze "małe co nieco" dla dzieci i wszystkich miłośników Gromadki ze Stumilowego Lasu.